ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2017

Ο σπουδαίος   παραολυμπιονίκης   Βύρωνας  Θωμαΐδης  επισκέφτηκε  το  σχολείο  μας   την   Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 ενόψει  της  πανελλήνιας  ημέρας  σχολικού  αθλητισμού.

athl2

Αγωνίζεται από μικρό παιδί στο στίβο, στα άλματα, σε πολλά άλλα αθλήματα

και έχει πάρει  9 χρυσά μετάλλια. Έφερε στο σχολείο μας 4 δάδες . Όχι 4 απλές  δάδες  αλλά  4  σπουδαίες  δάδες  που κέρδισε στους  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ  ΑΓΩΝΕΣ.

athl3

Παρόλο που δεν μπορούσε να μας ακούσει μπόρεσε και μας ευχαρίστησε βάζοντας το χέρι στην καρδία του. Στην σχολική  ηλικία   έκανε  3-4  ώρες  προπόνηση   κι  όταν  μεγάλωσε  ξεπέρασε  τις   10  ώρες, καθημερινά. Συμμετείχε  σε  πολλές   διοργανώσεις   και  παραολυμπιάδες   των   κωφών   με   πολλές   διακρίσεις    και  μετάλλια.  Πανευρωπαικά   9   χρυσά   και  παγκόσμια     4ος    στο  Πεκίνο  και   το    1991   στην   Αθήνα. Αγαπημένο  του  άθλημα απ`  το  δέκαθλο ήταν  το  άλμα  επι   κοντώ

Είχε πολλές  δυσκολίες  αφού   προέρχεται   από  πολύτεκνη  οικογένεια  κι   έπρεπε   να  τον  καλύψει   με   στολές ,ειδική  διατροφή και  τουλάχιστον  15  ζευγάρια   παπούτσια.  Αργότερα  τον   κάλυπταν  σπόνσορες-χορηγοί.

Πραγματοποίησε  την   παρουσίαση  με  την   ευγενική  προσφορά  της  αδελφής  του  που  μετέφραζε   από  την  Νοηματική  στην  ομιλούσα  γλώσσα  κι  αυτό   ενθουσίασε  του   συμμαθητές μας.

Η  έναρξη των σχολικών αγώνων αρχίζει με τις Β’ τάξεις του σχολείου μας.

athl5

Πρώτα τα αγόρια και μετά  τα κορίτσια. Αυτό συνεχίζεται μέχρι που φτάσαμε στις ΣΤ’ ΤΑΞΕΙΣ. Αφού τελείωσαν οι αγώνες ταχύτητας  τα παιδιά των  Α’ τάξεων φόρεσαν τα μπλουζάκια των αθλητών και θα παίξουν ένα καινούριο παιχνίδι με μπαλόνια !!! Άλλο πάλι και τούτο !!! Όμως να ‘χω να το λέω το παιχνίδι ήταν τέλειο και οι παίκτες ήταν άπαικτοι !

athl6

ag234

ag235

ag236

Τα  άτομα  που  έγραψαν  αυτό  το  κείμενο  είναι  ο Αντώνης  Τσαλίκης ,Πέγκυ  Γεωργιάδου,Ραφαήλ Τοψίνογλου,Γιάννης  Τεληγερίδης.