Περιβαλλοντική εκπαίδευση

Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ-Kids Save Lives5ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΔΕΛΤΑ

karpa07922222

karpa013222222222

karpa0142222222 ????«…δώσε αξία σε κάθε λεπτό της ζωής σου…ένα ταξίδι η ζωή μας…ας το

ζήσουμε κι ας το ταξιδέψουμε!!!...»
Χόρχε Μπουκάι

karpa016222222

karpa022222222????‍❤️‍????‍????…Εθελοντής στη Ζωή!!!...Εθελοντής για μια Ζωή!!!
Βιωματικό Σεμινάριο: «ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ»…από την Ελληνική Εταιρία Επείγουσας Νοσοκομειακής Φροντίδας σε συνεργασία με τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό Kids Save Lives, εγκεκριμένο από το ΥΠ.Π.Ε.Θ.

karpa025222222

karpa034222222????...πάνω κι από την αξία των γραμμάτων, είναι η αξία της γνώσης της ίδιας της ζωής!!!...αυτό εκτιμήσαμε σήμερα και βάλαμε στο ζύγι για να πάρουμε το μήνυμα, πως…μπορούμε να δώσουμε ό,τι περνά από το χέρι μας, πως…είμαστε ικανοί να συμβάλλουμε στη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου, αν καταφέρουμε να γίνουμε πιο ευαισθητοποιημένοι συνάνθρωποι!!!...με εφόδιό μας, το μεγαλύτερο Φως, αυτό της Γνώσης, που θα μας δείξει το δρόμο και δε θα μας εγκαταλείψει για όσο εμείς θα την υπολογίζουμε, μπορούμε να γίνουμε περισσότερο άνθρωποι, λιγότερο τέλειοι και πιο πολύ ευτυχισμένοι…η Προσφορά προς την ίδια τη Ζωή, είναι η μεγαλύτερή μας δύναμη, μαζί με τη Θέληση και την Αγάπη!!!
????…το μήνυμα της Ζωής, επίκαιρο τώρα και για πάντα, αντικατοπτρίζει τις απόψεις όλων μας, καθώς πιστεύουμε πως τα παιδιά από μικρή ηλικία, με κατάλληλο τρόπο, μπορούν να μάθουν με τα χέρια τους να σώζουν Ανθρώπινες Ζωές, μέσα από το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό, βιωματικό, πρακτικό σεμινάριο!
????…τα πιο μεγάλα μας «ευχαριστώ», στους άξιους κι ακούραστους εθελοντές που μας συνόδεψαν σήμερα σε αυτό το πρωτόγνωρο μάθημα Ζωής!!!
…θα μπορούσε να μας δώσει σημαντικότερο μήνυμα το ξεκίνημα της καινούργιας χρονιάς;;;
????‍❤️‍????‍????…Εθελοντής στη Ζωή!!!...Εθελοντής, για μια Ζωή!!!

karpa03722222

karpa04222222

❣️

????***...επόμενο βήμα και άμεσος στόχος, τόνισε ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Κωνσταντίνος Αλβανός, είναι η αγορά-απόκτηση εξωτερικού απινιδωτή, για κοινή χρήση, όσων συνανθρώπων μας θα βρεθούν στην ανάγκη να το χρησιμοποιήσουν, μέχρι να φτάσει η εξιδικευμένη βοήθεια των επαγγελματιών Διασωστών του ΕΚΑΒ!!!

karpa073222222

karpa07822222